Elektrostymulacja

2019-03-07

Elektrostymulacja to zabieg polegający na stymulacji nerwów lub mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o określonej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania.
Jest to metoda sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna (można ją łączyć z lekami czy anestetykami). Do tego jest stosunkowo tania i skuteczna.
Dzięki dzisiejszemu postępowi technicznemu, zabiegi te można wykonywać nie tylko w szpitalach czy gabinetach rehabilitacyjnych, ale także w warunkach domowego zacisza https://makamed.pl/47-elektrostymulatory

 

ELEKTROSTYMULACJA TENS

Elektrostymulacja TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda łagodzenia bólu różnego pochodzenia jak np. bóle stawów, mięśni, związane z porodem, miesiączkowe, migrenowe, pourazowe, pooperacyjne, fantomowe, reumatyczne itp. działająca poprzez łagodne impulsy elektryczne przekazywane przez elektrody do włókien nerwowych znajdujących się pod skórą. 

TENS działa na dwa sposoby: po pierwsze impulsy TENS blokują sygnały bólowe, po drugie sprawiają, że ciało wytwarza swoje własne środki przeciwbólowe, beta-endorfiny.

TENS nie eliminuje przyczyny bólu, ale skutecznie redukuje jego odczuwanie. Choć efekt "znieczulenia" może przyjść z opóźnieniem , to jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet do 4 godzin pomagając w leczeniu bólu przewlekłego lub głębokiego.
Do podstawowych zalet tej terapii zaliczyć trzeba: możliwość skorzystania nawet w domu, dzięki prostym w obsłudze i dość tanim urządzeniom. Do tego dochodzi redukcja ilości przyjmowanych leków, co nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu. Powrót do zdrowia po długotrwałych urazach, operacjach itp. jest szybszy a ewentualna rehabilitacja przebiega sprawniej, gdyż pacjent nie narażony na ból łatwiej współpracuje.

ELEKTROSTYMULACJA EMS
EMS (Electrical Muscle Stimulation) - to metoda elektrostymulacji mięśni służąca do ich wzmacniania, przywracania funkcji, hamowania spastyki, zapobiegająca ich zanikowi. Ponadto zwiększa ona krążenie krwi, co zapobiega zakrzepicy. Może być stosowana jako zabieg rehabilitacyjny i wspomagający ćwiczenia fizyczne. Często użyeana jest przez sportowców jako uzupełnienie rozgrzewki i pozostałych ćwiczeń.

W zależności od kombinacji częstotliwości i natężenia impulsów, z metody EMS można uzyskać następujące korzyści:
- częstotliwości niskie, 1-10 Hz - "relaksują" mięśnie w czasie skurczów. Polepszają krążenie krwi, ich saturację (nasycenie tlenem), co prowadzi do szybszego oczyszczania się stymulowanych mięśni z produktów metabolizmu, np. kwas mlekowy, który powoduje zakwasy.
- częstotliwości średnie, 20-50 HZ - rozbudowują mięśnie poprzez zwiększenie ich napięcia, co prowadzi do zwiększenia ich siły.
- częstotliwości wysokie, 60-90 HZ - mają typowe działanie zwiększające objętość i masę tkanki mięśniowej..

 

 WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO ELEKTROSTYMULACJI

 

Wskazania
- elektrostymulacja TENS (łagodzenie bólu)
 bóle pleców, szyi, ramion, nóg, rąk, dłoni, brzucha, głowy, migrenowe, porodowe, menstruacyjne, neuralgia, neuropatia obwodowa, a także leczenie ran/wrzodów oraz mdłości i wymiotów.

 - elektrostymulacja EMS (działanie na mięśnie)
 to: wzmacnianie, przywracanie funkcji, hamowanie spastyki i zapobieganie zanikowi mięśni, zwiększanie krążenia krwi - zapobiega zakrzepicy, zwiększanie zakresu ruchu stawów. Trening sportowy: rozgrzewka, ćwiczenia siłowe, oporowe, wytrzymałościowe itp. Rehabilitacja po kontuzjach, obrzęki.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji każdego rodzaju
: rozrusznik serca, choroby serca (arytmia, zawał), choroby układu nerwowego (padaczka), duże nadciśnienie, metalowe implanty (endoprotezy stawów, zębów), ból niewiadomego pochodzenia, ciąża, stany zapalne, grzybica w obrębie dróg moczowych, menstruacja, zmiany nowotworowe, gorączka, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, brak reakcji pacjenta na stosowanie elektrostymulacji.

Współpracujemy z: