BORELIOZA

2019-03-30

BORELIOZA

Nareszcie upragniona wiosna, a z nią pierwsze promienie słońca, dłuższe dni, wyższa temperatura. A więc wszystko to co zachęca nas do większej aktywności na świeżym powietrzu. Spacery, pikniki, wycieczki za miasto. Cóż może być bowiem przyjemniejszego niż obcowanie z naturą? Należy jednak pamiętać, że nie tylko my „budzimy” się z zimowego snu. Na żer wyruszają także kleszcze, a wraz z nimi pojawia się niebezpieczeństwo zakażenia boreliozą.

 

CO TO JEST BORELIOZA I KIEDY DOCHODZI DO ZAKAŻENIA
Borelioza jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, którą zakazić się można poprzez ukąszenie kleszcza. W Polsce w aktualnej sytuacji epidemiologicznej odnotowuje się ok. 20 tys. przypadków rocznie. Wcześnie wykryta jest w 100% uleczalna. Jednak kiedy nie zostanie w porę zdiagnozowana może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, które zagrażają zdrowiu i życiu.

OBJAWY BORELIOZY:
Najbardziej typowym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący,  który pojawia się po 1 – 3 tygodnia od ukąszenia. Rumień ma postać czerwonej plamy na skórze, która stopniowo zanika, blednąc od środka. Niestety u coraz większej liczby osób objaw ten w ogóle nie występuje co utrudnia znacząco postawienie właściwej diagnozy. Mogą natomiast pojawić się inne, mniej typowe objawy, które niestety często mylone są z innymi chorobami. Należą do nich m.in. objawy grypopodobne jak podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie.
Jeśli nie zostaną podane antybiotyki borelioza przechodzi w fazę rozsianą, której towarzyszy zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

 

SKUTKI BORELIOZY

Jeżeli bakteria nie zostanie zabita, kiedy choroba obejmuje jedynie skórę, może się ona przedostać do praktycznie każdego narządu w naszym organizmie. Dlatego właśnie tak istotne jest leczenie we wczesnym okresie zakażenia. Późne objawy boreliozy są mało charakterystyczne, a w dodatku występują w bardzo odległym czasie od zakażenia, co może sprawiać lekarzowi trudności diagnostyczne, a przez to opóźniać wdrożenie właściwego leczenia w postaci antybiotykoterapii. Czasami, zanim zostanie wykryta choroba może być już bardzo zaawansowana, a jej następstwa są nieodwracalne. Należą do nich m.in. :

1. Powikłania mózgowe
Najgroźniejsze powikłania występują, jeżeli choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy. Choroba w układzie nerwowym może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu (które może prowadzić do porażenia wszystkich mięśni, uszkodzenia nerwów czaszkowych, osłabienia lub zaburzeń słuchu czy wzroku, zmian w psychice człowieka jak psychoza, otępienie, depresja), a czasami też może dotyczyć nerwów czaszkowych lub obwodowych.

2. Powikłania sercowe

Choroba atakuje mięsień sercowy, a także powoduje zapalenie wsierdzia i osierdzia. Może to powodować zaburzenie pracy serca, a w szczególności zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, które odpowiadają za prawidłowe kurczenie mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

3. Powikłania stawowe

Czasami trwałe następstwa pozostawia po sobie borelioza przebiegająca pod postacią zapalenia stawów. Objawy stawowe mogą się pojawić jednocześnie ze zmianami skórnymi albo nawet do 2 lat od zakażenia bakterią. Zazwyczaj zajęte są stawy kolanowe. Choroba przebiega zwykle rzutami – okresy bezobjawowe przeplatają się z okresami zaostrzeń. W okresie objawowym dochodzi zazwyczaj do obrzęku jednego lub dwóch stawów z towarzyszącym bólem. 

 

 PROFILAKTYKA

Borelioza może być groźną chorobą, ale nie musi tak się stać, wystarczy zastosować odpowiednie środki ostrożności jak np. właściwy strój, preparaty ochronne czy sprawdzanie całego ciała po pobycie na świeżym powietrzu. Kiedy jednak dojdzie już do ugryzienia bardzo istotna jest właściwa diagnostyka. Pomoże nam w tym test na boreliozę TIK’ALERT®, który wykrywa wczesną infekcję Borrelia (przeciwciała IgM) w krwi uzyskanej z nakłucia palca w przypadku ukąszenia kleszcza. Test jest wyrobem medycznym i umożliwia uzyskanie wyniku na poziomie badania laboratoryjnego w czasie rzeczywistym (10 minut) w warunkach domowych.  Dzięki jego zastosowaniu można wdrożyć odpowiednie leczenie, które umożliwi pozbycie się choroby.

 

 W naszej ofercie dostępne są także inne produkty do samokontroli zdrowia w postaci testów 
https://makamed.pl/49-testy-diagnostyczne-do-uzytku-domowego


Współpracujemy z: